Jak zrobić zamówienie w sklepie?

kliknij na ikonę poniżej w celu otworzenia filmu

 

Tu można obejrzeć film jak zrobić zamówienie

 

 

Jaką maskę ochronną wybrać i jakie dobrać dodatki?

Dobór maski zależy od rodzaju pracy jakÄ… bÄ™dziemy wykonywać. Do wyboru mamy maski lakiernicze, maski przeciwpyÅ‚owe i maski przeciwchemiczne. Przed wybraniem maski musimy znać zagrożenia z jakimi siÄ™ spotkamy. W sprzedaży posiadamy wszystkie rodzaje masek i dodatków. MogÄ… je stosować lakiernicy, rolnicy i sadownicy (przy opryskach, mieszaniu pasz, mieszaniu nawozów),  pracownicy budowlani (mieszanie cementu, praca przy azbeÅ›cie, spawanie Å‚ukiem elektrycznym, szlifowanie), miÅ‚oÅ›nicy goÅ‚Ä™bi (przy czyszczeniu goÅ‚Ä™bników),  pracownicy  przy pyle drzewnym, kominiarze, pracownicy przy dezynsekcji, dezynfekcji, deratyzacji, operatorzy  urzÄ…dzeÅ„ grzewczych, górnicy, stolarze, strzaÅ‚owi,  tapicerzy samochodowi.

Jeżeli wiemy do czego bÄ™dzie sÅ‚użyć maska,  możemy dobrać odpowiednie filtry, pochÅ‚aniacze lub filtropochÅ‚aniacze.

 

Filtry przeciwpyłowe stosujemy tam gdzie mamy styczność z szkodliwymi pyłami.

Wyróżniamy trzy klasy filtrów przeciwpyÅ‚owych:

Klasa P1 – stosowany do absorpcji dużych czÄ…stek staÅ‚ych wchodzÄ…cych w skÅ‚ad pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ o ile najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) nie przekracza wartoÅ›ci 4. Zastosowanie w przemyÅ›le spożywczym, rolniczym i drzewnym, w cementowniach, kamienioÅ‚omach.

Klasa P2 – stosowany do ochrony przed pyÅ‚ami, dymami i aerozolami ciekÅ‚ymi (mgÅ‚y) o ile NDS nie przekraczajÄ… 10, np.: zwiÄ…zkami wapnia, wolframu i jego zwiÄ…zkami, wodorotlenkiem sodu, wÄ™glem, wytanem i jego tlenkiem, trójnitrotoluenem, tlenkiem żelaza (dymy), tlenkiem magnezu (dym), talkiem, telenem i jego zwiÄ…zkami, pyÅ‚ami drewna za wyjÄ…tkiem drewna twardego, olejami mineralnymi (mgÅ‚a i dym), nitroanilinÄ…, niklem, miedziÄ… i jej zwiÄ…zkami, manganem i jego zwiÄ…zkami, kwasem fosforowym, kwarcem (pyÅ‚ respirabilny), kobaltem i jego zwiÄ…zkami, kadmem i jego zwiÄ…zkami, hydrochinonem, grafitem, glinem i jego zwiÄ…zkami, ftalanem dwubutylu, fosforem, dymem spawalniczym, dwutlenkiem krzemu, dwunitroortokrezolem, cynÄ… i jej zwiÄ…zkami, cyjanamidem, chromem i jego zwiÄ…zkami, celulozÄ…, bezwodnikiem ftalowym, baweÅ‚nÄ…, barem i jego zwiÄ…zkami, azbestem, antymonem i jego zwiÄ…zkami.

Klasa P3 – stosowany do ochrony przed pyÅ‚ami, dymami i aerozolami ciekÅ‚ymi (mgÅ‚y) o ile NDS nie przekraczajÄ… 20. Taki  filtr chroni nasze drogi oddechowe przed zwiÄ…zkami wymienionymi przy filtrze P2 jak również takimi jak:  arsenem i jego zwiÄ…zkami, arsenowodorem, benzo(alfa)pirenem, berylem i jego zwiÄ…zkami, chlorkiem cynku (dym), chromianami, fluorooctanem sodu, jodem radioaktywnym, kwasem pikrynowym, metoksychlorem, oÅ‚owiem i jego zwiÄ…zkami, pyÅ‚ami drewna twardego, siarczkiem kadmu (pigment), srebrem i jego zwiÄ…zkami, stearynianem cynku, talem (zwiÄ…zki rozpuszczalne), tellurem, tlenkiem cynku (dym), tlenkiem wanadu, zwiÄ…zkami cyrkonu, zwiÄ…zkami radu, zwiÄ…zkami rozpuszczalnymi platyny.

Najnowszy filtr SECAIR 2000.01 P3 R zapewnia najwyższÄ…, odpowiadajÄ…cÄ…  klasie P3, skuteczność filtracji pyÅ‚ów, dymów i aerozoli ciekÅ‚ych, w tym bakterii i wirusów oraz aerozoli radioaktywnych i pyÅ‚ów azbestu. Filtr ten ma moc filtra klasy P3 a opory oddychania odpowiadajÄ…cych klasie P1.

Mocniejsza wersja filtra SECAIR 2000.01 P3 R-A, która chroni tak jak SECAIR 2000.01 P3 R, ale dodatkowo ma wÅ‚ókninÄ™ wÄ™glowÄ…, która chroni przed nie uciążliwymi odorami.

Tam gdzie mamy do czynienia z „czymÅ› wiÄ™cej” niż pyÅ‚y wybieramy pochÅ‚aniacze i filtropochÅ‚aniacze

 

Pochłaniacze

Pochłaniacze mocowane do maski dzielimy na klasy A, B, E K, ABEK1. Każdy z nich ma znakowanie np: A1 , A2.

Klasa pochÅ‚aniacza „1“ (np. A1, ABEK1) oznacza, że dopuszcza siÄ™ jego stosowanie do stężeÅ„ szkodliwych par i gazów nie przekraczajÄ…cych 0,1% objÄ™toÅ›ciowego.

Klasa pochÅ‚aniacza „2“ (np. A2, B2...) oznacza, że dopuszcza siÄ™ jego stosowanie do stężeÅ„ szkodliwych par i gazów nie przekraczajÄ…cych 0,5% objÄ™toÅ›ciowego.

Do każdego pochłaniacza można zastosować filtry płaskie zabezpieczające pochłaniacz przed zabrudzeniem pyłami. Do wyboru mamy filtry klasy P1 i P2. Mocowane są one za pomocą pierścienia dociskowego do pochłaniacza.

Klasa A1, A2 - Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65OC (np. rozpuszczalniki organiczne, węglowodory, alkohole, aldehydy, kwasy organiczne, estry, etery, ketony, styren itp.).

Klasa B1, B2 - Pary i gazy nieorganiczne (np. dwusiarczek wÄ™gla, siarkowodór, cyjanowodór, formaldehyd, merkaptany).

Klasa E1,  E2 - Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaÅ›ne np. chlorowodór, dwutlenek azotu, trójtlenek siarki, kwasy organiczne, niskorzÄ™dowe (mrówkowy, octowy).

Klasa K1, K2 - Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), (np. metyloamina, dwumetyloamina, etyloamina).

ABEK1 - Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1, B1, E1 i K1, występujące pojedynczo lub w postaci mieszanin.

 

Filtropochłaniacze

FiltropochÅ‚aniacze stosowane sÄ… zarówno przy lakierowaniu ale również w ogrodnictwie, sadownictwie, rolnictwie, pracach przy różnych substancjach chemicznych podrażniajÄ…cych drogi oddechowe, jako sprzÄ™t ewakuacyjny, przy zagrożeniach chemicznych.

Dostępne są poniższe filtropochłaniacze:

A1P2 RD, A2P2 RD - Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65 0C w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów lub mgieÅ‚ (rozpylane aerozole np. malowanie natryskowe, opryskiwanie roÅ›lin, kondensujÄ…ce opary np. silników benzynowych i wysokoprężnych).

B1P2 RD, B2P2 RD - Pary i gazy nieorganiczne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ (np. kwas mrówkowy).

E1P2 RD, E2P2 RD - Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaÅ›ne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymowi mgieÅ‚ (np. dwutlenek siarki, fluorowodór, kwas siarkowy).

K1P2 RD, K2P2 RD - Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ (np. amoniak, chlorek amonu).

A1P3 RD, A2P3 RD - Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65OC w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych (np. akrylan metylu, akrylonitryl, anilina, czteroetylek oÅ‚owiu, dwusiarczek wÄ™gla, fenol).

B1P3 RD, B2P3 RD - Pary i gazy nieorganiczne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych (np. chlor, chlorki fosforu, cyjanki, cyjanowodór, fosgen).

E1P3 RD, E2P3 RD - Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaÅ›ne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych.

K1P3 RD, K2P3 RD - Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych (np. hydrazyna).

ABEK1P2 RD - Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P2 RD, B1P2 RD, E1P2 RD i K1P2 RD, pojedynczo lub jako mieszaniny.

ABEK1P2 RD S536W120 z równoczesnym wystÄ™powaniem pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚.

ABEK1P3 RD- Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P3 RD, B1P3 RD, E1P3 RD i K1P3 RD, pojedynczo lub jako mieszaniny, z równoczesnym wystÄ™powaniem toksycznych pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚.

ABEK1P2 RD/CO - Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P2 RD, B1P2 RD, E1P2 RD i K1P2 RD, pojedynczo lub jako mieszaniny oraz tlenek wÄ™gla z równoczesnym wystÄ™powaniem pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚.

 

Typowe objawy zatrucia maÅ‚ymi dawkami pestycydów to zÅ‚e samopoczucie, ogólne osÅ‚abienie, bóle i zawroty gÅ‚owy, nudnoÅ›ci, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niepokój, pobudzenie, Å›linotok, Å‚zawienie, poty.

Możemy zatruć siÄ™ również biologicznymi czynnikami pochodzenia zwierzÄ™cego (wirusy, bakterie, grzyby  i pierwotniak), alergenami i toksynami  wytwarzanymi przez roÅ›liny uprawne (selery, pasternak, ruta i inne), lub wytwarzanymi przez drobnoustroje (bakterie, promieniowce, grzyby), roÅ›liny i zwierzÄ™ta.

Do chorób najczęściej wywoÅ‚ywanych przez szkodliwe czynniki to choroby pÅ‚uc, choroby górnych dróg oddechowych (nowotwory, rozedma pÅ‚uc, pylica), choroby skóry, zapalenie spojówek, choroby zakaźne.

Ochrona każdego z pracujących w szkodliwych warunkach zależy tylko od nas lub pracodawcy!