Jak zrobić zamówienie w sklepie?
kliknij na ikonę poniżej w celu otworzenia filmu
Jaką maskę ochronną wybrać i jakie dobrać dodatki?
Dobór maski zależy od rodzaju pracy jakÄ… bÄ™dziemy wykonywać. Do wyboru mamy maski lakiernicze, maski przeciwpyÅ‚owe i maski przeciwchemiczne. Przed wybraniem maski musimy znać zagrożenia z jakimi siÄ™ spotkamy. W sprzedaży posiadamy wszystkie rodzaje masek i dodatków. MogÄ… je stosować lakiernicy, rolnicy i sadownicy (przy opryskach, mieszaniu pasz, mieszaniu nawozów), pracownicy budowlani (mieszanie cementu, praca przy azbeÅ›cie, spawanie Å‚ukiem elektrycznym, szlifowanie), miÅ‚oÅ›nicy goÅ‚Ä™bi (przy czyszczeniu goÅ‚Ä™bników), pracownicy przy pyle drzewnym, kominiarze, pracownicy przy dezynsekcji, dezynfekcji, deratyzacji, operatorzy urzÄ…dzeÅ„ grzewczych, górnicy, stolarze, strzaÅ‚owi, tapicerzy samochodowi.
Jeżeli wiemy do czego będzie służyć maska, możemy dobrać odpowiednie filtry, pochłaniacze lub filtropochłaniacze.
Filtry przeciwpyłowe stosujemy tam gdzie mamy styczność z szkodliwymi pyłami.
Wyróżniamy trzy klasy filtrów przeciwpyÅ‚owych:
Klasa P1 – stosowany do absorpcji dużych czÄ…stek staÅ‚ych wchodzÄ…cych w skÅ‚ad pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ o ile najwyższe dopuszczalne stężenie (NDS) nie przekracza wartoÅ›ci 4. Zastosowanie w przemyÅ›le spożywczym, rolniczym i drzewnym, w cementowniach, kamienioÅ‚omach.
Klasa P2 – stosowany do ochrony przed pyÅ‚ami, dymami i aerozolami ciekÅ‚ymi (mgÅ‚y) o ile NDS nie przekraczajÄ… 10, np.: zwiÄ…zkami wapnia, wolframu i jego zwiÄ…zkami, wodorotlenkiem sodu, wÄ™glem, wytanem i jego tlenkiem, trójnitrotoluenem, tlenkiem żelaza (dymy), tlenkiem magnezu (dym), talkiem, telenem i jego zwiÄ…zkami, pyÅ‚ami drewna za wyjÄ…tkiem drewna twardego, olejami mineralnymi (mgÅ‚a i dym), nitroanilinÄ…, niklem, miedziÄ… i jej zwiÄ…zkami, manganem i jego zwiÄ…zkami, kwasem fosforowym, kwarcem (pyÅ‚ respirabilny), kobaltem i jego zwiÄ…zkami, kadmem i jego zwiÄ…zkami, hydrochinonem, grafitem, glinem i jego zwiÄ…zkami, ftalanem dwubutylu, fosforem, dymem spawalniczym, dwutlenkiem krzemu, dwunitroortokrezolem, cynÄ… i jej zwiÄ…zkami, cyjanamidem, chromem i jego zwiÄ…zkami, celulozÄ…, bezwodnikiem ftalowym, baweÅ‚nÄ…, barem i jego zwiÄ…zkami, azbestem, antymonem i jego zwiÄ…zkami.
Klasa P3 – stosowany do ochrony przed pyÅ‚ami, dymami i aerozolami ciekÅ‚ymi (mgÅ‚y) o ile NDS nie przekraczajÄ… 20. Taki filtr chroni nasze drogi oddechowe przed zwiÄ…zkami wymienionymi przy filtrze P2 jak również takimi jak: arsenem i jego zwiÄ…zkami, arsenowodorem, benzo(alfa)pirenem, berylem i jego zwiÄ…zkami, chlorkiem cynku (dym), chromianami, fluorooctanem sodu, jodem radioaktywnym, kwasem pikrynowym, metoksychlorem, oÅ‚owiem i jego zwiÄ…zkami, pyÅ‚ami drewna twardego, siarczkiem kadmu (pigment), srebrem i jego zwiÄ…zkami, stearynianem cynku, talem (zwiÄ…zki rozpuszczalne), tellurem, tlenkiem cynku (dym), tlenkiem wanadu, zwiÄ…zkami cyrkonu, zwiÄ…zkami radu, zwiÄ…zkami rozpuszczalnymi platyny.
Najnowszy filtr SECAIR 2000.01 P3 R zapewnia najwyższÄ…, odpowiadajÄ…cÄ… klasie P3, skuteczność filtracji pyÅ‚ów, dymów i aerozoli ciekÅ‚ych, w tym bakterii i wirusów oraz aerozoli radioaktywnych i pyÅ‚ów azbestu. Filtr ten ma moc filtra klasy P3 a opory oddychania odpowiadajÄ…cych klasie P1.
Mocniejsza wersja filtra SECAIR 2000.01 P3 R-A, która chroni tak jak SECAIR 2000.01 P3 R, ale dodatkowo ma wÅ‚ókninÄ™ wÄ™glowÄ…, która chroni przed nie uciążliwymi odorami.
Tam gdzie mamy do czynienia z „czymÅ› wiÄ™cej” niż pyÅ‚y wybieramy pochÅ‚aniacze i filtropochÅ‚aniacze
Pochłaniacze
Pochłaniacze mocowane do maski dzielimy na klasy A, B, E K, ABEK1. Każdy z nich ma znakowanie np: A1 , A2.
Klasa pochÅ‚aniacza „1“ (np. A1, ABEK1) oznacza, że dopuszcza siÄ™ jego stosowanie do stężeÅ„ szkodliwych par i gazów nie przekraczajÄ…cych 0,1% objÄ™toÅ›ciowego.
Klasa pochÅ‚aniacza „2“ (np. A2, B2...) oznacza, że dopuszcza siÄ™ jego stosowanie do stężeÅ„ szkodliwych par i gazów nie przekraczajÄ…cych 0,5% objÄ™toÅ›ciowego.
Do każdego pochłaniacza można zastosować filtry płaskie zabezpieczające pochłaniacz przed zabrudzeniem pyłami. Do wyboru mamy filtry klasy P1 i P2. Mocowane są one za pomocą pierścienia dociskowego do pochłaniacza.
Klasa A1, A2 - Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65OC (np. rozpuszczalniki organiczne, węglowodory, alkohole, aldehydy, kwasy organiczne, estry, etery, ketony, styren itp.).
Klasa B1, B2 - Pary i gazy nieorganiczne (np. dwusiarczek wÄ™gla, siarkowodór, cyjanowodór, formaldehyd, merkaptany).
Klasa E1, E2 - Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaÅ›ne np. chlorowodór, dwutlenek azotu, trójtlenek siarki, kwasy organiczne, niskorzÄ™dowe (mrówkowy, octowy).
Klasa K1, K2 - Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), (np. metyloamina, dwumetyloamina, etyloamina).
ABEK1 - Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1, B1, E1 i K1, występujące pojedynczo lub w postaci mieszanin.
Filtropochłaniacze
FiltropochÅ‚aniacze stosowane sÄ… zarówno przy lakierowaniu ale również w ogrodnictwie, sadownictwie, rolnictwie, pracach przy różnych substancjach chemicznych podrażniajÄ…cych drogi oddechowe, jako sprzÄ™t ewakuacyjny, przy zagrożeniach chemicznych.
Dostępne są poniższe filtropochłaniacze:
A1P2 RD, A2P2 RD - Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65 0C w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów lub mgieÅ‚ (rozpylane aerozole np. malowanie natryskowe, opryskiwanie roÅ›lin, kondensujÄ…ce opary np. silników benzynowych i wysokoprężnych).
B1P2 RD, B2P2 RD - Pary i gazy nieorganiczne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ (np. kwas mrówkowy).
E1P2 RD, E2P2 RD - Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaÅ›ne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymowi mgieÅ‚ (np. dwutlenek siarki, fluorowodór, kwas siarkowy).
K1P2 RD, K2P2 RD - Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ (np. amoniak, chlorek amonu).
A1P3 RD, A2P3 RD - Pary i gazy organiczne o temperaturze wrzenia >65OC w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych (np. akrylan metylu, akrylonitryl, anilina, czteroetylek oÅ‚owiu, dwusiarczek wÄ™gla, fenol).
B1P3 RD, B2P3 RD - Pary i gazy nieorganiczne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych (np. chlor, chlorki fosforu, cyjanki, cyjanowodór, fosgen).
E1P3 RD, E2P3 RD - Dwutlenek siarki i inne pary i gazy kwaÅ›ne w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych.
K1P3 RD, K2P3 RD - Amoniak i organiczne pochodne amoniaku (aminy), w warunkach wystÄ™powania również pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚ toksycznych (np. hydrazyna).
ABEK1P2 RD - Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P2 RD, B1P2 RD, E1P2 RD i K1P2 RD, pojedynczo lub jako mieszaniny.
ABEK1P2 RD S536W120 z równoczesnym wystÄ™powaniem pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚.
ABEK1P3 RD- Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P3 RD, B1P3 RD, E1P3 RD i K1P3 RD, pojedynczo lub jako mieszaniny, z równoczesnym wystÄ™powaniem toksycznych pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚.
ABEK1P2 RD/CO - Wszystkie pary i gazy wymienione w klasach A1P2 RD, B1P2 RD, E1P2 RD i K1P2 RD, pojedynczo lub jako mieszaniny oraz tlenek wÄ™gla z równoczesnym wystÄ™powaniem pyÅ‚ów, dymów i mgieÅ‚.
Typowe objawy zatrucia maÅ‚ymi dawkami pestycydów to zÅ‚e samopoczucie, ogólne osÅ‚abienie, bóle i zawroty gÅ‚owy, nudnoÅ›ci, wymioty, bóle brzucha, biegunka, niepokój, pobudzenie, Å›linotok, Å‚zawienie, poty.
Możemy zatruć siÄ™ również biologicznymi czynnikami pochodzenia zwierzÄ™cego (wirusy, bakterie, grzyby i pierwotniak), alergenami i toksynami wytwarzanymi przez roÅ›liny uprawne (selery, pasternak, ruta i inne), lub wytwarzanymi przez drobnoustroje (bakterie, promieniowce, grzyby), roÅ›liny i zwierzÄ™ta.
Do chorób najczęściej wywoÅ‚ywanych przez szkodliwe czynniki to choroby pÅ‚uc, choroby górnych dróg oddechowych (nowotwory, rozedma pÅ‚uc, pylica), choroby skóry, zapalenie spojówek, choroby zakaźne.
Ochrona każdego z pracujących w szkodliwych warunkach zależy tylko od nas lub pracodawcy!
E-Płatności
Polecamy
Reklamy
Cena wysyłki
Kontakt
Wola Pawłowska 21